Pszczoła złodziejka

Przyłapaliśmy z Krukiem pszczołę miodną na kradzieży.

Niektóre kwiaty są łatwiejsze do pozyskania pyłku i nektaru niż inne. Aby dostać się do tych o rurkowatym kielichu, trzeba mieć długi języczek. Pszczoła miodna ma języczek, powiedzmy, średniej długości, więc nie wszystkie kwiaty są dla niej dostępne. Przynajmniej w zwykły sposób, taki, który prowadzi do zapylenia. Ale czasem pszczoły mogą oszukać system. Wygryzają dziurkę u podstawy kielicha, dostając się do nektaru niejako na skróty. Z punktu widzenia rośliny to kradzież, bo przecież nektar jest zapłatą za zapylenie! Z takich zachowań znane są trzmiele, chociaż trzeba tutaj dodać, że to właśnie wśród trzmieli spotkamy gatunki mogące poszczycić się bardzo długimi języczkami, pozwalającymi dostać się do rurkowatego kwiatu normalną drogą. W Polsce mamy ok. 30 gatunków trzmieli i długość języczka różni się u poszczególnych gatunków.

Po tym, jak opublikowałam zdjęcie i filmik, zwrócono mi uwagę, że pszczoła miodna na filmiku raczej nie włamała się sama do kwiatków, a jedynie korzysta z drzwi otwartych wcześniej przez trzmiela. Możecie się przyjrzeć filmikowi, czy widać dziurki w kwiatach, zanim pszczoła się do nich dobiera 🙂

A poniżej zdjęcie podziurkowanych kwiatów w zbliżeniu 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.